Det började med att man samlade in kläder och delade ut till asylsökande i Fellingsbro. Nu har det utvecklats till en stor och populär loppis där även svenska familje gör fynd. Bakom detta lyckade projekt står två av lärarna på Ekbacken, Malin Johansson och Uray Bodur.

Det började för några år sedan med att personalen på Ekbackens skola samlade in kläder som de delade ut till de nyanlända. Senare engagerades även vänner och bekanta. Därmed växte högen av kläder, skor, husgeråd och möbler.
I fjol började man ta betalt för loppissakerna.
– Det var de asylsökande själva som ville det. Det menade att det skulle innebära att alla skulle handla mer medvetet och inte bara ta saker för att det var gratis, berättar Malin.
– De första åren hade vi verksamheten enbart för de nyanlända men nu kommer även svenska familjer och gör regelrätta fynd.
Billigt och bra

Priserna på på kläderna och prylarna är fullt överkomliga eller 2-10 kronor. Möbler och andra större prylar kan kosta en eller ett par tior till.
– Ibland råder rena ”reastämningen” på vår loppis och alla tycker det är kul. Vi har mycket hjälp av kollegor, föräldrar och tidigare elever under själva loppisen. Ett par av papporna sitter i kassan och håller ordning på pengarna, säger Malin som skrattar när hon talar om att det var kö utanför skolans gamla matsal när årets loppis öppnade.
– Intresset för loppisen har hela tiden ökat. Det beror bl a på att det är många fina saker, en del nytt, som man lämnar in till oss på skolan.
Pengarna som kommer in från försäljningen går till eleverna på skolan.
– Det blir en handkassa som vi kan använda om någon elev skulle behöva något inför en skolresa eller annan aktivitet.
Foto: Lena Kallionpää


