Måndag 1 september – Fluortantens dag
Svenska kyrkan bjuder in till kyrkopolitisk debatt med temat ”Vad vill nomineringsgrupperna med Svenska kyrkan?”. Det blir tre tillfällen att komma och lyssna, ställa frågor och göra sin röst hörd. Först ut är idag kl. 18:00-19:30 i Klockargården i Fellingsbro. Inbjudna nomineringsgrupper är: Arbetarepartiet Socialdemokraterna, Samling för kyrkan i Linde-Ljusnarsbergs pastorat, Sverigedemokraterna i Svenska kyrkan samt Tillsammans för kyrkan i Linde-Ljusnarsbergs pastorat.
Tisdag 2 september – Justus, Justina
Sockenstugan håller spelkväll från kl. 18:00. Kom och umgås och dra en spader! Det är kul!
20Tian tar emot kläder till butiken som snart öppnar på Lövnäsvägen i Fellingsbro. Idag står Linda på Hemköpsparkeringen mellan kl. 13:00 och 14:00 och tar emot kläder som förstås ska vara hela, rena och fräscha. Lämna dem hos henne för en bättre värld.
Svenska kyrkan bjuder in till kyrkopolitisk debatt med temat ”Vad vill nomineringsgrupperna med Svenska kyrkan?”. Idag är det tillfälle nummer två då man kan komma och lyssna, ställa frågor och göra sin röst hörd. Man träffas församlingshemmet i Lindesberg kl. 18:00-19:30. Inbjudna nomineringsgrupper är: Arbetarepartiet Socialdemokraterna, Samling för kyrkan i Linde-Ljusnarsbergs pastorat, Sverigedemokraterna i Svenska kyrkan samt Tillsammans för kyrkan i Linde-Ljusnarsbergs pastorat.
Svenska kyrkan. Promenadgruppen samlas kl. 10:00 utanför Ängebykyrkan för en promenad i omgivningarna. Kropp och sinne mår bra av promenader och man kan välja om man vill gå kortare eller längre sträckor, och man går naturligtvis i sin egen takt. Efter promenaden blir det fika i Ängebykyrkan.
Biblioteksbussen kommer till Grönbo kl. 13:30 och till Blixterboda kl. 16:00.
Grönbo bygdegård. Bygdecafé mellan kl. 13:00 och 15:00. Kom och drick en kopp kaffe och ha en trevlig stund tillsammans. Kaffe/te och bröd kostar 20 kronor.
SPF Seniorerna håller räkfrossa på Olofsborg kl. 17:00. Det blir räkor, bröd, dryck, kaffe och kaka till ett ännu ej angett pris. Förhoppningsvis kom ni som gillar räkor och gott sällskap ihåg att anmäla er till Ann-Gret Lundqvist eller Lena Lind i tid, så att ni får delta i den trevliga samvaron.
Rockhammar. Familjeträning i sporthallen mellan kl. 18:00 och 19:00.
Fellingsbro GoIF F10-12 spelar borta mot Karlslunds IF på Rosta gärde med start kl. 18:00.
Onsdag 3 september – Skolledarnas dag
Galleri OCH håller öppet kl. 10:00-13:00. Adressen är Sällinge 449.
Svenska kyrkan bjuder in till kyrkopolitisk debatt med temat ”Vad vill nomineringsgrupperna med Svenska kyrkan?”. Idag är det tredje och sista tillfället att komma och lyssna, ställa frågor och göra sin röst hörd. Man träffas Tingshuset i Kopparberg kl. 18:00-19:30. Inbjudna nomineringsgrupper är: Arbetarepartiet Socialdemokraterna, Samling för kyrkan i Linde-Ljusnarsbergs pastorat, Sverigedemokraterna i Svenska kyrkan samt Tillsammans för kyrkan i Linde-Ljusnarsbergs pastorat.
REKO Ring Bergslagen. Utlämning av beställda produkter vid Lidl i Lindesberg kl. 18:00-18:30 och vid Bryggeriet i Nora kl. 19:00-19:30. Det finns bland annat kött, alspån och lammskinn från Rya Gårdsprodukter, ägg, kål, honung och blommor från Brotorps gård (de som tidigare bodde på Snuggan 105) och Solgården i Fingerboda erbjuder potatis, ägg, gurka, torr ved (observera att Solgården enkom levererar till Nora). Med mera och med flera. Detta är bara ett axplock, så gå in i Facebookgruppen och beställ det du behöver och vill ha.
Svenska kyrkan – Matbanken. Har du svårt att få det gå runt? Kom då gärna till Matbanken mitt emot Hemköp. Där delas det ut matkassar mellan kl. 14:00 och 16:00. Det funkar så att när man går till Matbanken första gången så genomförs ett samtal där hushållets ekonomi gås igenom och därefter kan man få hjälp. Det går bra att läsa om Matbanken på kyrkans hemsida.
Ängebykyrkan håller bön för den förföljda kyrkan kl. 19:00 med One with Them.
Torsdag 4 september – Dagen för ungas psykiska hälsa
Svenska kyrkan. Junivox är kören för den som går i årskurs 3–6. Man övar i Ängebykyrkan mellan kl. 15:00 och 16:00. Mellis serveras kl. 14:30-15:00. Ingen föranmälan behövs och det kostar inget att vara med.
Svenska kyrkan. Minivox är kören för den som går i årskurs 0–2 och den övar på ett lekfullt sätt mellan kl. 16:15 och 17:00 i Ängebykyrkan. Ingen föranmälan behövs och det kostar inget att vara med.
Svenska kyrkan bjuder in till andakt på Ekgården kl. 14:30.
Biblioteket i Fellingsbro har öppet kl. 10:00-13:00 samt kl. 15:00-18:00.
Rockhammar anordnar Sportkul, som är en nysatsning och rolig aktivitet där barn kan utveckla sin motorik, rörelseglädje och gemenskap genom lek och motion. Man bygger hinderbanor, spelar bollsporter, använder redskap som inspirerar till att hoppa, springa, krypa, klättra, kasta och sparka. Barn under 5 år behöver ha en ansvarig vuxen med sig för att stötta. Kom och prova på, torsdagar kl. 17:00-18:00. För att delta hela terminen kostar det ett familjemedlemskap i Rockhammars idrottsklubb för 350 kronor. Det finns en Facebookgrupp som har mer info: Sportkul Rockhammar.
Fredag 5 september – Internationella dagen för välgörenhet
Svenska kyrkan. Fredagscafé i Ängebykyrkan mellan kl. 14:00 och 15:30. Det finns möjlighet att vara med och förbereda och hjälpa till med caféerna. Hör i så fall av dig till Sara Öman.
Lördag 6 september – Ostronets dag
Café Bakfickan håller tyvärr STÄNGT idag eftersom de som under sommaren mestadels hållit öppet under helgerna är bortresta och vi har inte kunnat hitta någon ”vikarie”. Vi har gott hopp om att vi öppnar igen nästa helg. Och gamla vanliga Sockenstugan är förstås öppen mellan kl. 10:00 och 12:00 som vanligt.
Out of Hand. Invigning av keramikbutik i Runeberg Johanneslund 523. Välkommen på bubbel och erbjudanden kl. 12:00-16:00. En av delägarna i vår egen konstateljé öppnar butik; väl värt ett besök.
Solhems handelsträdgård. Idag börjar den Stora planteringsveckan! Ända till söndag den 14 september håller den på. Kom till Solhems idag och under veckan som kommer och lär dig om jord, plantering, vattning och hur man faktiskt får möjligheten att njuta mer när våren kommer genom att tänka stort under hösten. Nästa lördag, den 13 september är det dessutom höstmarknad och mys på Solhems som en avslutning på planerandet och planterandet. Då är trädgårdsmästaren och pomologen Niklas Medin på plats för att sortbestämma dina äpplen och päron. Det kommer förstås att finnas hembakat i caféet och fina erbjudanden i butiken. Vill du vara med på höstmarknaden som säljare kostar det 100 kr och du bokar ett bord genom att ringa 0581-62 00 18. Det är dessutom bakluckeloppis vid gamla macken mitt emot Solhem, och du bokar en plats även där genom att ringa samma telefonnummer.
Örebro län. Det är dags för Matresan i Örebro län. Den pågår runt om i länet mellan kl. 10:00 och 16:00. Så mycket spännande det finns i länet när det gäller mathantverk, lokala råvaror och nya smaksensationer. Det är rekordmånga utställare/hantverkare/matkonstnärer/matproducenter med i år. De närmaste är förstås Gårdsbutiken i Balsta, Sörgårdens Lisselbruk, Bromanders får- och rekreationsgård och Adolfsbergs gård. Men vill du ta dig utsocknes finns det hur mycket som helst att föräta sig på och förundras över – vilken skaparkraft! – från Hörken i norr till Stjernsund i söder, det är bara att kolla in kartan.
Ängebykyrkans second hand på Bergsvägen är öppen från kl. 10:00 till kl. 14:00 eller så länge flaggorna står ute.
Galleri OCH håller öppet kl. 10:00-13:00. Adressen är Sällinge 449.
Pilgrimens, Grönbo 418. Varmt välkommen att besöka oss för att strosa runt i trädgård och odling, lördagar kl. 14-17. Välkommen du som önskar en avkopplande och inspirerande utflykt i närområdet. Strosa runt själv eller byt några ord. Om odling eller om livet i stort. Kaffe och kaka finns till en billig peng. När skörden kommit igång ordentligt kommer det finnas möjlighet till självplock av grönsaker och förhoppningsvis även sommarblommor.
Grönbo bygdegårdsförening. Ni som är medlemmar kan få vara med och fiska kräftor från och med klockan 17:00 idag till och med i morgon, söndag kl. 12:00. Område som det är tillåtet att fiska i är ån nedanför bygdegården från vägbron vid kraftstationen/sågen och upp till bron vid Sundbo bruk.
Nyckelby div 7 herrar spelar hemma mot Fellingsbro GoIF på Sörbyvallen med start kl. 15:00.
Fellingsbro GoIF F10-12 spelar hemma mot Vretstorps IF i Idrottsparken med start kl. 10:00.
Fellingsbro GoIF/Frövi IK F13-14 spelar borta mot IF Eker Örebro/Latorp på Mellringe IP med start kl. 11:00.
Fellingsbro GoIF/Frövi IK P13-14 spelar borta mot Örebro SK på Ekängs IP med start kl. 13:00.
Fellingsbro GoIF P10 spelar hemma mot Östra Almby FK i Idrottsparken med start kl. 13:30.
T-centralen. Bygdens nya träningslokal T-centralen öppnar upp i postens gamla lokaler mitt emot Hemköpsparkeringen. Mark Bannon har skapat en gruppträningslokal och hälsar alla välkomna att se hur lokalen förändrats och hur den ska användas framöver mellan kl. 10:00 och 14:00.
Söndag 7 september – Salamins dag
Ullesäters bygdegårdsförening. Häng med på en lagom lång cykeltur Väringen runt. Det är cirka 50 km och man utgår från Ullergården med start kl. 09:00.
Café Bakfickan håller tyvärr STÄNGT idag eftersom de som under sommaren mestadels hållit öppet under helgerna är bortresta och vi har inte kunnat hitta någon ”vikarie”. Vi har gott hopp om att vi öppnar igen nästa helg.
Resta bygdegård. Det är glädjande att höra att intresset för den unika Elsa Beskow-utställning som under sommaren visats i Resta bygdegård har varit så stort att man fortsätter att visa den på utvalda datum under hösten. Idag är en sådan dag och utställningen finns att bese mellan kl. 11:00 och 16:00. Det är Britt-Marie Olsson som samlat alla unika Beskowböcker och annat kring författaren. Det hela är en förtrollande resa. Har du inte möjlighet att komma när bygdegården är öppen finns det även möjlighet att boka visningar, då får man höra av sig direkt till Britt-Marie Olsson, 070-826 33 59.
Finnåkers bygdegård. Höstens första hälsobingo går av stapeln med utgång från bygdegården. Det går att starta mellan kl. 09:00 och 10:00.
Ängebykyrkan – Svenska kyrkan bjuder in till mässa kl. 10:00.
Fellingsbro GoIF P11 spelar borta mot Frövi IK på Näsbyvallen med start kl. 15:00.
Örebro län. Matresan i Örebro län pågår även idag runt om i länet mellan kl. 10:00 och 16:00. Så mycket spännande det finns i länet när det gäller mathantverk, lokala råvaror och nya smaksensationer. Det är rekordmånga utställare/hantverkare/matkonstnärer/matproducenter med i år. De närmaste är förstås Gårdsbutiken i Balsta, Sörgårdens Lisselbruk, Bromanders får- och rekreationsgård samt Adolfsbergs gård. Men vill du ta dig utsocknes finns det hur mycket som helst att föräta sig på och förundras över – vilken skaparkraft! – från Hörken i norr till Stjernsund i söder, det är bara att kolla in kartan .
Hela veckan lång
Ellens Café & Bistro håller öppet måndag-torsdag kl. 09:00-17:00, fredag 09:00-16:00 och lördag 10:00-15:00. Söndagar stängt.
Balsta. Södra gården. Här kan ni plocka solrosor och på det viset stödja kampen mot barncancer. Du får solrosor och Barncancerfonden får medel. Fram till och med den 7 september kan du plocka egna solrosor. Har du frågor kan du höra av dig till Linnea Ryman 070-302 34 24.
Lite här och lite då
Torvesta. Loppisen har öppet kl. 11:00-16:00, fredag – lördag – söndag. Vissa variationer kan förekomma i öppettider, men sitter den norska flaggan uppe vid vägkanten, då är det öppet. Adressen är Norra Torvesta 123 (249:an – kolla norska flaggan, mellan avfarten till Finnåker och avfarten till Ramsberg).
Bergaby. Här blir det loppis kl. 11:00-16:00 på lördag och söndag.
Bakfickans loppis. Inne på gården bakom Sockenstugan finns det på lördagar och söndagar ett lokalt loppis, som öppnar kl. 12:15. Passa på att göra fynd!
Tormek fortsätter sitt engagemang för konst och hantverk. Årets sommarutställningar har trädet i fokus. Besök Tormek Exhibition Space på Skogstorpsvägen 3A i Lindesberg. Från den 1 till den 21 september är det öppet torsdagar och fredagar kl. 12:00-16:00.
Politik i veckan
Tisdag. Kommunstyrelsens arbetsutskott sammanträder.
Torsdag. Socialnämndens arbetsutskott sammanträder på Näset från kl. 08:30.
Fredag. Tekniska nämnden har beredande möte på Prästgatan från kl. 09:00.