PRO höll sitt första månadsmöte för året den 8 januari och det dök upp ungefär 50 medlemmar i samlingssalen på Ekbacken.
Ordförande Stefan Pettersson hälsade såväl medlemmar som dagens gäst, Christina Jarl, välkomna och sedan kalasade man på den traditionella julgröten och skinksmörgåsen.
Därefter fick Christina Jarl ordet. Christina är från Ervalla och driver Christinas Gästgifveri på Ervalla gård. Christina berättade lite om företaget, men fokus låg sedan på Christinas deltagande vid Nobelmiddagen, då hon är en av alla de som serverar. Hela 17 gånger har Christina varit på plats vid detta fantastiska evenemang.
Det kräver en hel del träning och stor noggrannhet för att det ska bli bra vid serveringen. Christina själv har ansvar för tio gäster vid bord nummer 30 och när serveringspersonalen tågar in i Nobelsalen går hon alltid som nummer två i det högra ledet.
Till träffen med PRO hade hon med sig olika saker som har med Nobelfesten att göra, som till exempel, bestick, olika glas, servetter och en bordslista samt en hel del annat. Hon hade också med sig en serveringskavaj som hon tidigare fått av en äldre servitris då hon var med i ett Hemma hos-reportage i Hemmets Journal.
PRO-arna var mycket nöjda och ställde förstås frågor om det inte förekom några intermezzon under serveringen och Christina berättade att vid ett tillfälle var det någon som lyckades tippa ett fat med fisk, som man sedan var tvungen att trampa på när man passerade.
Mötet avslutades med lottdragning och kaffe med muffins och ordförande passade på att tacka köksgruppen och övriga som ställt upp och hjälpt till. Nästa möte blir den 12 februari i Olofsborg och då kommer en dietist att vara på plats för att föreläsa.
