I semestertider

Vad passar egentligen bättre i den ljuva sommartid med alla dess dofter och ljuvliga skönhet än en tur på en hoj? Bara läs och var med i upplevelsen.

Det sägs att det finns nästan 600 000 lyckliga människor i det här landet – nämligen de som äger en motorcykel. Ännu lyckligare är de som känner någon som äger en hoj, för då slipper man både skruva och betala, men kan ändå njuta av fantastiska resor på det allt igenom lika fantastiska vägnätet i Sverige.

En av de bättre resorna kan med fördel startas i Örebro och gå mot Fellingsbro. Efter att ha lämnat glanshammarsslätten stiger man raskt i höjden och får färdas över det trolska Käglan, där såväl rövare, kungar som munkar tidigare gjorde vägarna både säkra och osäkra. Idag garanterat rövarfritt och en av de bästa hojvägar som finns.

Kyrkan

Väl i ”Broa” (som de lokala storheterna kallar tätorten) går det bra att ta en pizza på en av byns två pizzerior – Björklida eller Mona Lisa. Mätt och belåten samt redo för nya äventyr, är det bara att ta 249:an norrut mot Frövi. Där ute på slätten tronar Fellingsbro kyrka på en höjd, med en bestämmande blick över åker och skog, en av de allra största landsortskyrkorna i landet. Kyrkan är tyvärr stängd för renovering efter att taket som har mer än 150 år i putsen, behagade börja ge efter.

Men fram till dess att den öppnar igen – vilket är beräknat till 2027 – kan man med fördel ladda ned appen Kultur Lindesberg där en berättelse som heter 100 gravar du måste se innan du dör finns. Med hjälp av den kan du göra en vandring runt kyrkogården och bekanta dig med de som gått före här i bygden, hög som låg, okänd som känd.

Gör inte misstaget att fortsätta på 249:an när du väl åker vidare, utan sväng höger efter kyrkan in på väg 852 (det står S Norrby 11 och Finnåker 9 på skyltarna). En bit in på vägen håller du höger mot Södra Norrby. Och här – här börjar det bli hojväg på allvar. Vägen är perfekt asfalterad och helt tom på potthål och annat elände som skulle kunna störa upplevelsen av svensk sommar: böljande sädesfält, trolska skogar, blomstrande dikesrenar, pittoreska gårdar med anrik historia.

Lätta på visiret och njut doften av svensk sommar. Gläds över de världsmetropoler du har förmånen att passera: Granberga, Öbylund (med ett gammalt gravfält som granne), Hällby och Balsta.

Balsta

I Balsta finns det också en gårdsbutik, som har öppet torsdagar till söndagar kl. 10-16. Här finns lokalproducerad mat, lammkött från egen gård, ull och hantverk att köpa. Väl värd ett besök om du har plats i hojväskorna, som vi får förmoda du har med dig.

Kör vidare och passera Oppeby och Bergaby. I den senare får man ta det lugnt, så man inte blir en del av Dan Anderssons En spelmans jordafärd: Se, då bärs där ut en död från Berga by (även om det troligtvis inte är samma Berga by som det är diktat om). Kurvorna är skarpa och risken finns att du möter dig själv – eller någon annan – bakom kröken.

Norrbybadet

Börjar det bli svettigt under hjälmen och fingrarna halkar runt i handskarna, så stanna till i Norrby och njut av att naturbad. Har du hunnit bli hungrig kan du grilla lammbiten du köpte i Balsta på den grillplats som finns vid badplatsen.

Annars är det bara att fortsätta med högervarvet och ta av åt Smedby. Och skulle det nu vara så att du inte gynnat Fellingsbro socken genom att handla i gårdsbutiken i Balsta, så får du en andra chans här i Smedby. För här finns det mesta av lokalproducerat i gårdsbutiken. Dessutom kan du ta en fika. De har öppet onsdag till fredag kl. 10-17 och lördag och söndag kl. 10-15.

Vägen som går från Norrby till Smedby och vidare mot Medåker heter faktiskt Sockenvägen. Och strax norr om Medåker finns Lasse-Majas grotta, där man kan förundras över hans äventyr som dåtidens dragshowartist. Han var nog något mer kriminell än medlemmarna i After Dark, så allt var minsann inte bättre förr även om vi ibland vill inbilla oss det.

Jädersbruk

Mätt på mat och dryck, bad och fika är det nu bara att fortsätta ned mot 249:an igen. Strax efter att du svängt ut på 249:an igen mot Fellingsbro ligger avfarten in till Jäders bruk. Har du gott om tid, så missa det inte. Här finns historiska sevärdheter och alldeles intill även en Fredsskulpturpark. För att inte tala om butik och café. Det är öppet måndag-fredag 9–18 och lördag 9–15. Det går att få en fika under öppettiderna. Skulle du komma en torsdag så serveras det lunch mellan kl. 12 och 14 – dessutom även på lördagar under sommarmånaderna. Stanna till en vända och njut historiens vingslag i en tappning för framtiden.

Götlunda

När du väl är ute på 249:an mot Fellingsbro igen, så kan du ju svänga av mot Käglan än en gång, korsa Arbogaån och låta hojen arbeta sig uppför branten. Där branten tar slut behöver du än en gång fatta ett beslut: Krokiga vägen över Käglan mot Örebro – eller ta vänster mot Götlunda för att få åka andra undersköna vägar och vid målet äta glass? Är det bara tillräckligt fint väder är det inget svårt beslut ity att Götlundas glass är något av det godaste man kan finna en solig sommardag.

Vill du prova ditt bollsinne finns det även en minigolfbana i anslutning till glasshaket.

Det är sedan lagom tråkigt att åka vidare mot Örebro, den gamla Europavägen är epidemiskt rak, bred och fartinbjudande. Men efter att ha följt den en bit behöver man ju inte åka ut på E18 utan kan fortsätta småvägarna mot Lillkyrka och Glanshammar och via Rinkaby landa i de norra delarna av Örebro. Varför inte parkera hojen en stund och njuta Rynningevikens naturreservat? Det kan vara värt det för att smälta alla dofter, intryck och känslan av svensk sommar i kroppen.

Resa och text: Laban Gustavsson
Redigering och bilder: Anna Fryxell

Be the first to comment

Leave a Reply

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*