Rapport PRO årsmöte

Vad roligt det är att få berätta om vad som händer i bygden. Sören Wester säger:

– Ett 60-tal medlemmar deltog på årsmötet som inleddes med att ordförande Stefan Pettersson hälsade alla välkomna och förklarade mötet öppnat.

Parentation över bortgångna medlemmar hölls och därefter intog svägerskorna Kleber scenen med diverse dråpliga inlägg om PRO kontra SPF, mycket uppskattat.

Mötesförhandlingarna fortsatte, som sedan avlöstes med kaffe, landgång och kaka ordnat av den tillsatta köksgruppen.

Kerstin Eriksson, Marianne Persson och Tage Persson

Sedan var det dags med val av nya styrelsemedlemmar, som gick snabbt då valberedningen gjort ett bra jobb.

Styrelsen -Stefan Pettersson, Alf Thunberg, Hans Jakobsson, Sören Wester. Fr raden Ulla Linder, Gunvor Pettersson, Gunnar Lindström.

Mötet avslutades med lotteridragning och avtackning där Kerstin Eriksson, Marianne Persson och Tage Persson tilldelades PRO:s förtjänsttecken för ett stort nedlagt arbete i föreningen.

Stefan Pettersson tackade alla och påminde om Påsklunchen den 13 april.

Har du något att berätta? Gör det gärna på fellingsbro.se. Det är bara att skicka ett utkast till info@fellingsbro.se så gör vi förslag till artikel som publiceras först efter det att du har läst förslaget till artikel.

About Elias ben Salem 1550 Articles
Elias är skaparen, utvecklaren och utföraren av Fellingsbroportalen som nu övergår till fellingsbro.se.