Ollies Lord Penrose har inte bara ett vackert namn. Han gör sig även bra på bild.
Snart finns han inte bara installad utan även inramad hemma i stallet hos My Örn i Oppeby.
– Jag tror att det är många med mig som vill ha sitt favoritdjur förevigat på bild. När jag fick veta att Alexander Mattisson bl a fotograferade djur tog jag kontakt med honom. Fotograferingen gick jättebra. Och det var riktigt roligt! säger My.
Nu finns porträtten på både Ollies Lord Penrose och på Mys andra häst, Lövåsens Flying Shadow, i Mys dator. Det var dit Alexander skickade de bilder han tog för det var så My ville ha det.
– Nu funderar jag på vad jag ska göra med bilderna. Några ska jag göra färgkopior på. Någon kommer jag nog också att trycka upp på canvas (uppspänd tavelduk) och rama in.
Vad det än blir så blir det något i hästväg.
Inte bara My är nöjd. Sannolikt gnäggar även Ollies Lord Penrose och Lövåsens Flying Shadow förtjust. Det är inte alla hästar förunnat att ha egna idolporträtt. Men i Fellingsbro socken är även det möjligt.
Foto: Alexander Mattisson
Foto: Alexander Mattisson










