Vernissage som lovar mer

Eftersom det var den första vernissagen över huvud taget i vår nya, fina Sockenstuga kan vi faktiskt tala om världspremiär!

Och även om det aldrig blev köbildning var det en jämn ström av konstälskare som tog tillfället i akt att stifta bekantskap med några av bygdens konstnärer och några av deras verk.

Utställningen fortsätter under ännu några dagar. Så om man råkar passera Sockenstugan och skylten ”Öppen” kan skådas kan man även med fördel gå in och skåda fin konst.

Med stor sannolikhet kommer den nu pågående konstutställningen att följas av många fler.

Nedan kan du se några av besökarna från dagen:

About Arne Wikström 313 Articles
Arne är lantmästaren som blev journalist. Han har ett förflutet från b l a tidningen Land men är numera ordbrukare, bokstavsskötare och fårfarmare i Nyckelby vars fotbollslag (enligt Arne) spelar på Sveriges mest välskötta gräsplan.