Inte behöver man åka långt för att besöka loppisar under Bergslagens Loppishelg, som påbörjades under lördagen då hundratals säljare slog upp sina portar för besökare med möjlighet att fynda. Faktum är att hugade försäljare i princip står som spön i backen och vad passar väl bättre då än att ta cykeln runt, så att redaktören får lite välbehövlig motion uppblandat med trevliga möten. Så här kan alltså en cyklande loppisrunda se ut:

Alla säljare som besöktes var eniga i att intresset var fenomenalt stort och under hela dagen var det en strid ström av besökare som vandrade runt och letade efter saker som man antingen behövde eller ville ha. En del besökare var också så ivriga att de inte kunde respektera öppningstiden klockan tio, utan var tvungna att komma för tidigt i sin jakt på något värdefullt som de minsann inte tänkte låta någon annan lägga vantarna på. Samtidigt är det ju så att uttrycket ”villhöver” är ett nyskapande ord som finner sig väl till rätta en sådan här dag. Titta bara, allt roligt man kan finna runt om här i södra delen av kommunen:















Det bästa av alltihop är att det är öppet även under söndagen, så att man har möjlighet att fynda även idag. Och man behöver faktiskt inte cykla runt om man inte vill – även om det faktiskt är nyttigt både för kroppen, själen och – framför allt – plånboken. Det är ju inte som att man köper på sig särskilt mycket då man far fram på cykel. Handla får andra göra – redaktören lyckades avhålla sig hela rundan runt, men slog till på ett par svarta ljusstakar på sista stoppet.